Hingamisteraapia – vabastav, teadlik ja ühendatud hingamine

Õppides juhtima oma hingamist ja meelt, õpid juhtima oma elu!

Teadlik sügav ühendatud hingamine aitab keskenduda, annab väge, rahustab meelt, vähendab stressi, lõdvestab keha ja teeb meele selgeks ja ärksaks.

Hingamisteraapia eesmärgiks on lõdvestunud ja ühendatud hingamisega äratada oma eluenergia ja vabastada pinged oma kehast ja meelest.

Vabastav hingamine, ingl.k. rebirthing, ka teadlik hingamine või ühendatud hingamine on hingamistehnika, mis kasutab pausideta katkematut hingamist, lõdvestust ja tähelepanu.
Praegu maailmas kasutatakse seda tehnikat kõige rohkem hingamistöö (breathwork) ja hingamisteraapia nime all. Hingamisteraapiaks muutuvad hingamistehnikad siis kui neid kasutatakse professionalse psühhoteraapia kontekstis.

Hingamisest teadlikkus vabastab mõtete virr-varrist, aitab kogeda oma sügavamat olemust ja terviklikkust ning leida rahu enda sees. Läbi sügava ühendatud hingamise on võimalik vaigistada argiteadvus ja saada kontakt oma alateadvuse ja üliteadvusega.

Hingamisteraapia tervendab minevikus vastuvõetud negatiivseid otsuseid, varajases lapsepõlves tekkinud ja sünniga seotud stresse ja traumasid ning kogu elu jooksul kogetud allasurutud emotsioone.

Vabastava hingamise (rebirhing’u) teooria ja praktika rajaja on Leonard Orr. Tema tõi selle meetodi maailma rebirthing’u nime all, eestis hakati nimetama seda vabastavaks hingamiseks. Ta avastas 30 aastat tagasi et sügav, katkestuseta hingamine aitab meil kontakti saavutada oma sügavaima olemusega. Selle osaga iseendast, mis on elu jooksul kapseldunud meie kehasse ja alateadvusse: allasurutud viha, kurbus, pettumus, väljendamata jäänud tunded ja mõtted.

Mõiste rebirthing viitab sünnile ja taassünnile. Algselt oli selle meetodi põhieesmärgiks tervendada sünnikogemuse ja varase lapseeaga kaasnevaid traumasid, kuid see on väga võimas vahend liikumaks ajas mitte ainult tagasi vaid ka edasi: selle meetodi abil saab kiirelt teada, mida me tõeliselt tahame ja kuidas selleni jõuda.

Hingamistehnikatega on võimalik end ajas tagasi viia lapsepõlve ja sünnihetke, et luua endale uus ja tervem minevik. Kui hingamistöö toimub turvalises ja toetavas keskkonnas, saame me ümber muuta oma sünnihetkel, ema raseduse ajal või lapsepõlves vastu võetud negatiivsed otsused iseenda ja maailma kohta. Sageli ei lase minevikus tehtud negatiivsed otsused meil elada valikuterohket õnnelikku elu. Mineviku otsused ja uskumused elu kohta hoiavad meid teatud “harjumuspärastes piirides” kinni.

Leonard Orr ja enamus hingamisterapeute tänapäeval ning Rahvusvaheline Hingamistöö Liit soovitavad esimesed 10 korda hingata kogenud hingamisterapeudi käe all. See on vajalik selleks et tervendada oma sünni- jt. emotsionaalseid traumasid ja stresse ning kehasse talletunud pingeid; et teadlikuks saada oma tegelikust hingamisest ja õppida ühendatult, teadlikult, intuitiivselt hingama; et õppida ilma superviisorita ise ennast jõustavalt hingama (vähemalt 1 tunni jooksul).

Eestis on käinud hingamisterapeute välja õpetamas peale Leonard Orri (USA-st) veel Binnie A.Dansby (UK-st) ja Lena Kristina Tuulse (Rootsist). Tiia Lõoke on osalenud kõigi kolme õpetaja hingamisteraapia väljaõppes ja korraldanud Leonard Orri ja Lena Kristina Tuulse koolitusi Eestis.
Lena Kristina Tuulse on lisaks hingamisteraapiale pühendunud terviseõpetaja, tema juhendamisel toimuvad ka terviselaagrid koos Hawai soolepuhastuse, jooga ja hingamistööga Algallika keskuses. Lena Kristina on tipptasemel psühholoog, juhtimiskonsultant ja meeskonnatöö treener, töötanud Anthony Robbinsi meeskonnas.
Binnie A. Dansby elutööks on õpetada ema ja lapse ekstaatilist ja valutut koostööd sünnituse ajal ning enne ja pärast seda. Ta on pühendunud algallika protsessil (source process and breathwork) põhinevale sünnitoetajate ja hingamise toetajate õpetamisele. Eriti väärtuslik on Binnie A.Dansby soojas vees hingamise metoodika.
Soojas vees hingamise ja teised hingamise koolitused toimuvad Algallika keskuses alates 2008 aastast.

Hingamistöö on kasulik kolmes valdkonnas:

  • füsioloogiline puhastumine 
  • emotsionaalsest stressist ja traumadest vabastamine
  • haiguste põhjusteni jõudmine ja tervenemine
  • uutesse dimensioonidesse viiv vaimne teekond

Hingamise ja teadvusetasandite vahel on otsene seos. Efektiivsemalt ja regulaarselt teadlikult hingates saame kontakti üha suurema osaga endast – oma hingega, oma kõrgema minaga, vaimuga, jumalaga või kuidas keegi oma avardunud teadvuseseisundeid soovib nimetada.

Paljud inimesed, kes on arvanud et nad ei oska mediteerida ega suuda lõdvestuda, kellel tavateadvus töötab täistuuridel kompuutrina kogu aeg, on pärast hingamisseansse avastanud et nad on lõdvestunud, tavateadvuse „monkey-mind“ on kõrvale astunud ja nad „näevad“, „teavad“ või „tunnevad“ seesmiselt vastuseid tähtsatele küsimustele ja probleemidele. Justkui shampusepudeli kork oleks pealt ära lennanud ja ühendus sisemaalima rikkuste ja vaimujõuga taastatud. Edaspidi sujuvad sisemised rännakud, meditatsioonid, oma mõtete ja elu seestpoolt väljapoole juhtimine palju lihtsamalt.

Hingamistöö ei tegele konkreetsete haiguste, süptomide või ebamugavate emotsioonide tavapärase eemaldamisega, vaid loob ühenduse iseenda puhta energia ja tervendava väega, nii et kehalised, emotsionaalsed või vaimsed probleemid leiavad kergelt ja sujuvalt lahenduse.

Erinevate tavade ja taustaga hingamisõpetajad on ühisel arvamusel selles, et teadlik töö oma hingamisega avardab teadvust ja maailmatunnetust ning parandab elukvaliteeti.

Hingamisteraapia loob turvalise ja toetava keskkonna, kus pärast süvitsiminekuid – alateadvuse ja üliteadvusega kontakteerumist saab kogetu integreerida igapäevasesse ellu. Hingamisteraapias on oluline et hingamisseansil kogetu ei jääks ainult meelseisundi kogemusteks vaid looks häid muudatusi inimese igapäevaelus.

TEADLIKU LOOMISE JA HINGAMISE AKADEEMIA – hingamisteraapia ühe ja kaheaastane õpe 2017-2018 aastal.

Hingamisteraapia individuaalseanss Tiia Lõokese juhendusel

Hingamistöö avatud praktikaõhtud Tallinnas

23-28 juulil Avardumine vaikuses – hingamistöö ja meditatsiooni suvelaager Algallikal. Hingamiseansid nii  maas kui soojas 38 C vees! Enesearengut ja enesehinnangut tõstvad meditatsioonid ja muud vaimsed praktikad.

Hingamisteraapia individuaalseansid ja koolitused Tiia Lõoke juhendusel
emailil: tiia@voog.ee, tel 5178313

Tiia Lõokese artiklid hingamisest:
“Sünni mõju Sinu elule”
“Hingata täie rinnaga”
“Soojas vees hingamine”
“Kohtumine Leonard Orriga”
Artikkel Leonard Orrist – vabastava hingamise loojast, Tervis Üks’is, juuli 2013.