Puhasta organismi toormahlakuuriga.

Helen Perk, naisteleht 13 märts 2019

Toormahlakuuri juhendavad Tiia Lõoke ja Pille Allik-Trepp.

Miks puhastuskuur üldse vajalik on?
Detox- ehk puhastuskuur on kehasse ladestunud mürkidest ja ebavajalikest ainetest vabanemine. Hea on anda oma kehale mõni kord aastas võimalus puhastuda vanast taagast, mis on sageli kuhjunud pikkade aastate jooksul. Meie keha armastab meid ja kohaneb enamasti kergesti igasuguse kiirtoidu, emotsionaalse ülesöömise ja -koormusega. Kuid inimesed on erinevad ja paljud võtavad kehasse ladestunud mürkide ja rasvadega toime tulemiseks kaalus juurde või haigestuvad. Igapäevane liigne rasvade ja süsivesikute ning rohkem kui keha vajab toiduhulga tarbimine ummistab keha normaalse regulatsiooni. Eriti maks, mis vastutab keha puhastumise eest, vajab ka ise puhastumist. See aga on raskendatud, kui ta tegeleb kogu aeg koormatud kehale ebavajaliku töötlemisega.

Miks tuleb seda teha seitse päeva?
Muidugi võib puhastuda ka üks, kaks, kolm, neli, viis või kuus päeva. Näiteks ühel päeval nädalas ainult toormahla joomine on suurepärane viis, kuidas oma tervise eest hoolt kanda.
Nädalase puhastumisega kohaneb keha hästi toormahladega ja lõpuks saavutatakse hea enesetunne. Esimesed kaks-kolm päeva võivad olla sageli kõige raskemad, sest me oleme sõltlased. Sõltume kohvist, suhkrust, soolast, nisust, lihast, piimatoodetest. Kui need ära jätta, tabab organismi totaalne pohmell. Just nimelt pohmell, sest oleme pidevalt «auru all», ülestimuleeritud nii vaimselt kui ka kehaliselt. Seitsme päeva jooksul keha harjub ja kui hea enesetunne on tekkinud söömatagi, tekib ka siiras huvi tuua oma ellu rohkem teadlikku toitumist, jättes ära sõltuvustoitumise.
Toormahlast on kehal kerge kõik vajalikud ained kätte saada.
Aastas on soovituslik teha üks kuni neli korda nädalast kuuri.

Kellele toormahlapaast ei sobi?
Kui paastuhuvilise arst ei kiida seda heaks, pole vaja kuuri ette võtta. Siiski võib vähem süüa rasvarikast tavatoitu ja rohkem puu- ning juurvilju, mis tuleb kõigile kasuks.

Mida tuleks teada paastukuuri ette võttes?
* Juba nädal enne võiksid loobuda alkoholist, kohvist, lihast, piimatoodetest, rafineeritud suhkrust ja liigsest soolast. Mahlakuuri läbiviimiseks peab olemas olema mahlapress ja kasuks tulevad ka mõned head mahlaretseptidega raamatud.
* Keha peab saama kuuri jooksul piisavalt mineraalaineid, vitamiine, süsivesikuid, rasvu ja valke. Toormahlad on kui vedelad vitamiinid, need soodustavad soolestiku tööd, viivad mürkained organismist välja, muudavad naha ilusaks, parandavad ainevahetust, ennetavad ja ravivad rasvumist ning paljusid häireid kehas. Taimedes, puu- ja juurviljades, mida saab mahlaks teha, on olemas kõik toitained, samuti kõik valgud ja rasvad. Nii ei pea kartma, et midagi puudu jääb. Segades mahla sisse veidike nisuorase, odraorase ja spirulina pulbrit, tagab see valgu- ja mineraalainete ning vitamiinide vajaliku koguse. Värskelt pressitud toormahlu on soovitatav juua kolm korda päevas.
* Oluline on seedeelundkonna hommikuseks puhastamiseks juua leiget sidrunivett. Toormahlu tuleks teha mitmekesiselt ehk erinevatest puu- ja juurviljadest, et keha saaks erinevaid vajalikke aineid. Üks väga hea ja puhastav koostisosa, mida mahladesse lisada, on seller.
* Parim on pressida igaks toidukorraks mahl värskelt. Pressides hommikul korraga valmis terve päeva koguse, on soovitatav hoida mahlasegusid külmkapis.
* Toormahlade ja vee kõrval on kasulik juua ka ürditeesegusid. Needki toetavad erinevate elundkondade tervenemist, nagu maks, sapipõis, magu ja soolestik, südame-veresoonkond, kopsud, närvisüsteem.
* Peale toormahla joomise liigu iga päev vähemalt kaks tundi endale sobivas tempos või treeningus. Mine massaaži ja hingamisteraapiasse.
* Väldi toidupoode ja restorane, ära plaani detox-nädalasse külastusi teiste kodudesse või kodus külaliste vastuvõtmist. Siis on kergem oma kavatsuse juurde jääda.

* Oluline on keskenduda hingamisele ehk sügavalt hingata. Kopsud ja hingamisteed moodustavad inimkeha tähtsaima enesepuhastusmehhanismi, mis viib välja 70% keha jääkainetest, samal ajal kui nahk, põis ja soolestik kannavad hoolt 30% eemaldumise eest. Hingamistöö puhastab väga sügavalt keha ja äratab loovuse. Külasta usaldusväärset hingamisterapeuti või ühine hingamistöögrupiga, õppimaks lõõgastuma ja sügavamalt hingama.

* Detox-kuurist teadlik väljatulek on sama oluline kui selle alustamine. Nädala jooksul pärast puhastust ei ole vaja tarbida liha, rafineeritud suhkrut, kohvi, soola ega piimatooteid. Eelistama peaks taimset ja värsket või ka osaliselt keedetud, aurutatud toitu ning järk-järgult lisama menüüsse erinevaid toiduaineid. Aeglaselt paastust väljatulekul on kasulik tarvitada lisaks probiootikume, mida saab ka loomulikul kujul, näiteks iga päev veidi hapukapsast süües.
Kui kodus ei suuda

Algallika keskuses pakutakse seitsmepäevast detox-mahlapaastulaagris osalemise võimalust mitmel korral aastas. Seda just sellepärast, et tihti on kodus igapäevaelu kõrvalt keeruline paastuda ja raske motiveerida end lõpuni minema. Grupiga koos puhastuskuuri läbides saab juhendajate pakutud programmis peale füüsilise puhastumise ka vaimselt ja emotsionaalselt läbida hingamissessioone ning muid isiklikku arengut jõustavaid praktikaid.
Lisainfo: www.algallika.ee