Mõtete jõud: Otsus olla õnnelik

Annika Põldsam, ajakirjas Eesti Naine, Detsember 2008

Tiia Lõokese (47) unistustel on kombeks täituda. Tal on armastav elukaaslane Mario (51), toredad lapsed Laura Maria (9) ja Mark Ra (4) ning töö, mis pakub rahuldust.
Psühhoterapeudina töötav naine teab, et õnn on meeleseisund.
Otsinguaastatel Tiia seda veel ei teadnud. Ta õppis Tartu Ülikoolis psühholoogiat, et saada aru, miks inimesed käituvad nii, nagu nad käituvad. Akadeemiline psühholoogia aga ei andnud loodetud vastuseid. Tiia seostas õnnelik olemist kindlate eesmärkidega, kuid pidi korduvalt pettuma. Psühholoogiharidus ei toonud loodetud rahulolu. Niisiis otsis ta edasi. Ka psühhoterapeudi kutse omandamine ei toonud kaasa õnnelikku meeleseisundit. Inglismaal meditatsioonikeskustes mediteerides jõudis ta küll õnnetunde loomise lätteni, kuid ei osanud sobitada kõrgemaid teadvuseseisundeid igapäevaellu.
Psühhoteraapia käigus avastas naine, kui negatiivseid hoiakuid peidab ta sügaval enda sees ja taipas, et inimese alateadlikud otsused ja uskumused määravadki tema elu. Lapsepõlvest oli tema sees uskumus, et elu on raske ja edasiminek on võitlus. Aastaid ei soovinud Tiia peret luua. Ta oli suhetes selliste meestega, kes küll armastasid kirglikult, kuid päris lähedale ei lasknud.
Kõik kestis seni, kuni naine avastas, et ta oli endas kandnud hirmu, et tema lapsed hakkavad suhtuma temasse samamoodi, nagu tema suhtus oma emasse. Alateadlikult valis ta mehi, kes ei soovinudki peret luua. Ema ja tütre suhe oli normaalne ja hoolitsev, kuid selles ei voolanud avatud armastusenergia.

Uued uskumused

Elu muutmiseks tuleb muuta oma vaadet elule ja suhetele. Tiia avastas, et sisimas igatseb ta õnnelikku pereelu ning lõi endale uue juhtmõtte: “Ma väärin armastust. Väärin meest, kes mind täielikult toetab ja armastab. Ma olen piisav.” Kohe pärast seda tutvus ta mehega, kellega elab juba 11 aastat väga harmoonilises suhtes.
Neli aastat tagasi, paar nädalat enne oma poja sündi leidis Tiia taas kinnitust sellele, kui suur on mõtte jõud.
Lapseootel naine oli uurinud ekstaatilise sünnituse põhimõtteid ja praktiseerinud vabastavat hingamist ning soovis sünnitada pere ringis, rõõmsalt ja valudeta.
Kaks nädalat enne sünnitust tekkisid aga tugevad seljavalud. Haiglas selgus, et laps oli tuharseisus. Arst nõudis allkirja paberile, millega tulevane ema nõustus keisrilõikega. Ta kirjutas paberile alla, kuid õnneks sai kohe pärast seda aru, et võttis teiste mõtteid puhta tõena, unustades iseennast.
Tiia ja väike RaVeel samal õhtul otsustas Tiia, et läheb kohe koju ning kutsus mehe järele. Ta kinnitas endale, et saab hakkama.
Kuigi arstid väitsid, et nii vähe aega enne sünnitust pole võimalik last kõhus enam õigesse asendisse tagasi pöörata, uuris Tiia, kuidas saaks seda teha. Paari päeva pärast näitas ultraheli, et laps oli pööranud end õigesse asendisse. Poeg sündis nii, nagu ema oli unistanud: õnnelikult Fertilitase haiglas isa ja oma vanema õe toetusel.
Psühhoterapeudina on Tiia näinud, et suur osa inimestest võtab automaatselt üle vanematelt ja vanavanematelt päritud mõttemallid. Paljud usuvad, et elu on karm võitlus, et edasiminek nõuab ohvreid.
Mõtteid ja tegelikkust polegi nii lihtne eristada. Kui inimene elab rasket elu, siis ta arvab, et elu ongi selline ning tõmbab oma arvamusega ligi üha rohkem raskusi. Et sellest nõiaringist välja murda, tuleks teha iseendaga tööd, tunnetada ausalt, mida tunnevad keha ja hing. Lõdvestuda ja leida üles oma sügavam mina: muuta minevikus langetatud otsused unistusi jõustavateks uskumusteks.

Elu on seiklus

Viimasel aastal on paljud vaadanud filmi “Saladus”, mis kinnitab, et unistustel on kombeks täituda. Paljud on teinud soovide nimekirja ning pettunud, kui need ei täitu. Süüdi on tugevad alateadlikud uskumused ja hirmud, mis töötavad soovidele tugevalt vastu.
Tiia on pannud tähele, et kui soovida midagi ainult argiteadvuse tasandil, siis see ei toimi. Kui aga soovida kirega, panna sellesse kogu energia, siis soovid täituvad. Mõnikord tuleb kõigepealt midagi juurde õppida või avastada oma ebateadlikke mõtteid, mis takistavad soovide täitumist.
Kes ei usu, etta on võimeline avaldama ümbrusele mõju, sellele avaldab mõju ümbrus. Kellel pole oma unistusi või eesmärke, see täidab teiste omasid.
Vahel aitab meeleseisundit ja ka välist olukorda muuta see, kui korrata kas või mehaaniliselt positiivset mantrat.
Näiteks jalutas Tiia mõne aasta eest koos mehega pargis. Lapsed olid väikesed ja paarpolnud saanud olla tükk aega kahekesi. Hea pereisa tegeles aina lastega ning naise ärritus ja tähelepanuvajadus üha kasvasid. Nad hakkasid vihaselt õiendama ja Tiia tundis, et mees ei mõista teda. Siis meenus talle, et võiks muuta oma suhtumist. Tiia hakkas endamisi kordama mantrat: “Mu mees mõistab mind!” Esialgu oli raske, sest ta oli väga vihane. Mingist hetkest hakkas aga kerge ja hea ning ka lapsed jäid vaikseks. Koduteele jõudes avastas naine, et nii mees kui ka tema olid täiesti rahulikud ja rõõmsad. Kõik oli lahenenud justkui iseenesest.
Paari aasta eest ostsid Tiia ja Mario talu Läänemaal, et luua sinna koolituskeskus (www.Algallika.ee). See unistus on täitunud sujuvalt ja kergelt nagu teisedki projektid nende elus.